HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLER DÜNYADA YOK SATIYOR

Kahramanmaraş H.D.M yetkilisi Ejder Bey’in, Kanal Maraş yerel basın kuruluşuna vermiş olduğu röportaj ve haberi dikkatinize sunuyoruz:

“GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) tarafından 2005 yılından bu yana uygulanan Halal ve Tayyib ürünleri tüm dünyada yok satıyor.

Uluslararası sertifikalama kurumu GİMDES’in denetiminde sertifikalı helal ve sağlıklı ürünlerin satıldığı Halal Dunya Marketleri 2012 yılından bu yana Kahramanmaraş’ta da hizmet veriyor. Yaklaşık 500 Firmanın onbin çeşit üründe hizmet veren Marketler, haram-helal ve tayyib şartlarını gözeterek satış yapıyor. Halal dünya marketlerinde satılan ürünlerin, Türk Gıda Kodeksine uygunluğunun yanı sıra bir denetleme de GİMDES tarafından yapılıyor. Böylelikle ancak o gıdalar, Halal Dünya marketlerinde satışa sunuluyor.

Halal dünya Kahramanmaraş Marketler Sorumlusu Ejder Aydoğan konu hakkında yaptığı açıklamada: “Helal Dünya GİMDES’e bağlı bir kuruluştur. Oradan onay almış ürünleri biz burada satıyoruz. Halal Dünya marketlerinde satılan ürünler Türk Gıda Kodeksinin yanında bir de GİMDES tarafından denetleniyor. Başka bir firma kendi ürününü denetletmiyor ise bu haram olduğu için değil. Bizim ürünlerimiz helal Tayyib şartları için bir kez daha denetleniyor. Bir kez daha denetlendikten sonra bizim ürünlerimiz burada satılıyor. Sadece Türk Gıda Kodeksinin vermiş olduğu sertifikalar ile kalmıyor. Bir de GİMDES denetliyor, içinde insan sağlığına zararlı veya hayvansal ve kimyasal maddeler çıkarılıp üretimi yapılıyor ondan sonra satılıyor.

Bir çok kalemde satışımız var. GİMDES’den Helal sertifikası alan bir çok dünya markası var. Ulusal çapta firmalarımız var. Bizim marketlerde bulanan ürünler GİMDES’in onay verdiği ürünler ama diğer marketlerde de satılan ürünler var. Makarnalarımız, çaylarımız her markette var. Bazılar sadece bizde var, bazıları diğer marketlerde de var. Bizim müşterilerimiz okuyup araştıran insanlardan oluşuyor. Bu konuda okuyup araştıran insanlar, helal-Haram veya zararlı- zararsız konusunda araştıran insanlar, gelip alıyor. Diş macunları ve şampuanlarımız zararlı ve haram kimyasal madde içermiyen ürünlerdir” dedi.

GİMDES NEDİR?

GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) ve bu derneğe bağlı İktisadi İşletme Kurumu (GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü) Ülkemizde sağlıklı yaşamın temel unsuru olduğuna inandığımız helal ve sağlıklı ürünleri araştırma ve sertifikalandırma çalışmaları yapmak üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. İlgi alanı olarak gıda, kozmetik ve sağlık ürünlerini kapsamaktadır.

Birkaç yıldan beri Malezya, Endonezya, bazı Arap ülkeleri ithalatta Helal Sertifika şartı aramaları sebebi ile Türkiye kökenli ürünlerin bu süreçten menfi etkilenmesini önlemek maksadı ile GİMDES 2009 yılında bu ülkelerden akreditasyon alarak Helal Sertifika verme açılımını yapmış ve üreticilerimizin ürünlerini bu ülkelere ihraç etme imkânını sağlamıştır. Halen bir buçuk yıl içinde 110 firmamız ihracata dayalı Helal Sertifika almış bulunmaktadır. Şu anda bu sayı yaklaşık 500’e kadar çıkmıştır.”

HABERE AİT VIDEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir